Boerderij: Eierverwerkers beginnen zich terug te trekken

21-03-2025

Redactie

Jacco Keuper

marktredacteur

De stemming op de eiermarkt verandert. Na een periode waarin het niet de vraag was óf de prijs steeg, maar meer hoe groot de klapper deze week weer zal zijn, komt de markt meer tot rust. De prijslijn vlakt af.

NOP-noteringen vallen zelfs met een kleine min uit deze week. Bruine scharreleieren van 62-63 gram zakken €0,05 naar €17,84 per 100. Ook de richtprijzen voor industrie-eieren stijgen niet meer. De NOP-richtprijs voor kooi-eieren zakt €,039 naar €2,633 per kilo. Scharreleieren voor de industrie zakken €0,045 naar €2,79 per kilo.

En hoewel de afname minimaal is ten opzichte van de plussen van afgelopen weken en marktdeelnemers daardoor niet spreken van een verslechtering, maar afvlakken van de prijs, voelt dat toch als een tegenvaller na een tijd waarin de markt zo’n vlucht nam. In ieder geval verrast het pluimveehouders en zoeken ze naar verklaringen. Zo wordt er in de markt genoemd dat verwerkers kiezen voor goedkopere eieren uit landen als Denemarken, Finland en Spanje. Volgens pakstations komen er inderdaad eieren uit diverse landen, maar niet in hoeveelheden dat ze hier de markt beïnvloeden. Het is vooral de behoefte van de eierverwerkende industrie die voor het veranderende marktbeeld zorgt.

Want het was de verwerkende industrie die de eierprijs naar grote hoogte stuwde. Waar bij consumptie-eieren 1 schap leeg is als er niet geleverd kan worden, heeft dat bij de verwerkende industrie gevolgen voor meer dan 50 producten die uit de schappen lopen. Daarom willen verwerkers nooit zonder zitten. Zeker niet in de aanloop naar Pasen. Als het aanbod dan krap is, leggen ze voor de zekerheid wekelijks een paar auto’s extra vast. En die kooplust, bovenop het wereldwijde tekort aan eieren, zorgde voor een opgetogen stemming en gaf de eiermarkt vleugels.

 

Eierconsumptie is en blijft goed

Maar verwerkers geven slechts de voorzet, daar komen nog productie en uitlevering van de eigenlijke producten achteraan. Daardoor eindigt de extra vraag voor Pasen bij verwerkers al een maand voordat de feestdagen zich aandienen. Dit jaar vormt daarop geen uitzondering: verwerkers kunnen nu overzien dat ze genoeg eieren hebben, waardoor die extra vraag van die laatste auto’s wegebt.

Dat is volgens deskundigen niet erg, want de eierconsumptie is en blijft goed. Zeker met Pasen in het vooruitzicht zijn er nog heel veel tafeleieren nodig; de vraag vanuit de consumptiemarkt neemt het stokje van de verwerkers over.

Daarnaast ligt Amerika op de loer. Verschillende eierverwerkers zijn benaderd om daar product te leveren. Wat het effect daarvan gaat zijn is nu nog niet te overzien, maar als dat gebeurt dan levert ook dat weer vraag op.

Al met al zorgt dat ervoor dat de eiermarkt op peil blijft volgens insiders. Er zijn geen signalen dat de marktomstandigheden verslechteren. Maar de Paasverkopen voor de consumptiemarkt zullen aan de andere kant ook niet nog een extra stimulans geven om de noteringen het huidige hoge niveau nog eens te laten overtreffen.

Prognose eierprijzen: stabiel.

 
 

Inloggen op de ledenportal